czolowkazielinski
Styl

8 propozycji na mróz dla prawdziwego dandysa

Zima. W najgorszym wypadku jest plucha, w miarę ciepło i bardzo brzydko. W najlepszym – spadnie dużo śniegu i będzie mroźno, a każdy Gentleman będzie pluł sobie w brodę, że nie jest na to zupełnie przygotowany.

Skup się na tej drugiej historii, bo jest Ci dużo bliższa. Zapewne znalazłeś się już w takiej sytuacji. Widząc rano zaspy śniegu, stwierdziłeś jednym, wspólnym głosem tysięcy Dandysów – “cholera, trzeba było kupić ten cieplejszy płaszcz”. I tak co roku nakręcasz koło niezadowolenia z najzimniejszej pory roku.

Niesłusznie! Zima to nic strasznego, wystarczy się do niej odpowiednio przygotować i można ją bardzo skutecznie oswoić. Jak w przypadku każdej stylizacji, jest kilka wrażliwych punktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

1. Buty

Mówi się, że najważniejsze jest to, aby były czyste. To z pewnością najważniejsze, ale dobrze żeby były do tego eleganckie, wypastowane, świecące i wygodne. W przypadku zimy – dodaj do tego słowo klucz – ocieplane.

Mój wybór padł na double monks z brązowej skóry. Ich atutem jest wysokość cholewki, dodatkowo zwiększająca ich atrakcyjność i oryginalność.

zielinski1

2. Skarpetki

Obowiązkowo kolorowe, ale tego chyba nie trzeba już nikomu powtarzać. Nuda w tzw. “sock game” jest absolutnie zabroniona. Wyznaję jedną zasadę – im bardziej kolorowe, tym lepiej.

Wpisując się w warunki atmosferyczne, założyłem niebieskie skarpetki w białe śnieżynki. Kicz? Nie, dandyzm…

zielinski2

3. Spodnie

Już dawno przekonałem się do spodni w kant – niestety kilka lat za późno, żeby móc dzielić miłość do nich z moim dziadkiem. Prasował w kant nawet spodnie dresowe… Dopóki nie osiągnę 60cio letniego stażu z kantem, zostaję przy wełnianych.

Na zimę odrobinę dłuższe, niż to jak lubię, ale to kwestia pragmatyzmu. W przypadku walki z zimnem – polecam z całego serca.

zielinski3

4. Kamizelka

Ocieplacz, jak mówią niektórzy i w tym wypadku to określenie jest strzałem w dziesiątkę.

Jeśli twierdzisz, że nie masz jak wyglądać w zimie elegancko, kupujesz kamizelkę, łączysz ją z każdą dowolną stylizacją wiosenną i już nigdy więcej nie narzekasz.

zielinski4

5. Płaszcz

Zakochałem się bezpowrotnie w dwurzędówkach. To jeden z trzech które posiadam – wszystkie dwurzędowe.

Ważna kwestia to rozmiar – marynarka powinna swobodnie mieścić się pod płaszczem, nie utrudniając poruszania się. Dwurzędówki sprawiają, że czuję się chociaż odrobinę bardziej jak Lino Ieluzzi…

6. Rękawiczki

Robione na miarę u Warszawskiego Mistrza Rękawicznika. Skórzane, z wkładem z wełny i kaszmiru.

Ciekawa odmiana od klasycznych driverów, a do tego bardzo podoba mi się połączenie kremowej wełny z brązową skórą. Elegancja w każdym calu, pasuje do bardzo formalnych jak i casualowych stylizacji.

zielisnki5

7. Szalik

Po pierwsze musi mieć ciekawy wzór. Po drugie, fajnie żeby nie miał zbyt dużo plastiku w sobie… Po trzecie może być w miarę ciepły. W miarę, bo przecież nie to jest najważniejsze.

8. Akcesoria

To w gruncie rzeczy najważniejszy punkt programu… Plusem jest to, że podział na zimowe i letnie dodatki jest bardzo delikatny. Wełniany krawat i poszetka nie dodają całości zbytniej ekstrawagancji, ale dobrze komponują się z pozostałymi materiałami i wzorami.

Bransoletki, to dla mnie standard i dopasowuję je kolorystycznie do całości.

Ze skarpetkami bywa różnie – czasem lubię zaszaleć i zupełnie odpłynąć od pozostałych kolorów i wzorów. Tym razem puszczam do Ciebie oko i proponuję takie w … śnieżynki.

zielinski6

Słowo końcowe

Elementy stroju, które opisuję należy traktować jako bazę zimowych stylizacji. Stanowią one mikro poradnik, tłumaczący na co zwracać uwagę. Zachęcam do modyfikowania, próbowania i eksperymentowania – chodzi przecież przede wszystkim o to, żeby znaleźć swój własny styl i sposób na zimową pluchę. Powodzenia Dandysy!

Udostępnij tekst, jeśli uważasz, że warto się nim dzielić.

O autorze

  • Project Manager w spółce technologicznej oraz właściciel sklepu z męskimi akcesoriami. Prowadzący bloga Dandy Yourself miłośnik męskiej elegancji. Po godzinach amator dobrego jedzenia i jeszcze lepszego gotowania.
1 komentarz

1 komentarz

  1. Gmale

    24 lutego 2016 at 22:23

    Dandy Yourself! :)))

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU