Untitled design
Pielęgnacja

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Tak jak za pomocą ubrań jesteś w stanie odpowiednio wyeksponować swoją sylwetkę, tak dobierając właściwą fryzurę możesz wymodelować kształt swojej twarzy.

Planując kolejną wizytę u fryzjera powinieneś kierować się przede wszystkim właśnie tym, co będzie odpowiednie dla Ciebie, nie najnowszymi trendami. W pierwszej kolejności musisz ustalić, jaki właściwie kształt ma Twoja twarz.

Określ swój typ

Wyróżniamy cztery podstawowe kształty twarzy – serce, kwadrat, owal i okrąg. Za ideał uważana jest twarz owalna – przypomina rozciągniętą literę O z zaokrąglonym podbródkiem i delikatnie szerszą częścią czołową.

Krótsza i szersza jest twarz okrągła, w której linia czoła, kości policzkowych i szczęki jest podobnej długości. Twarz kwadratowa charakteryzuje się przede wszystkim mocno zarysowaną i szeroką szczęką. W przeciwieństwie do serca, gdzie szczęka jest wąska, a sama twarz zbliżona jest do litery V.

Oprócz typów podstawowych możemy wyróżnić trzy rzadziej spotykane – prostokąt, diament i trójkąt. Prostokąt przede wszystkim odznacza się tym, że twarz jest znacznie dłuższa niż szersza. Przy kształcie diamentowym czoło i linia szczęki jest podobnej długości, najszersza jest linia kości policzkowych, twarz również jest dość podłużna. Trójkąt charakteryzuje się najwęższą linią czoła i szeroką szczęką.

Jeśli określenie kształtu wciąż sprawia Ci problem, po prostu zmierz długość twarzy oraz linię czoła, szczęki i kości policzkowych i dopasuj je do opisów. Dobrym pomysłem jest też zaznaczenie na zdjęciu swojej twarzy odpowiednich linii i określenie na tej podstawie do którego typu jest Ci najbliżej.

Owal

Mimo, że być może nie jest to najbardziej męski kształt, to według wielu uchodzi za ideał. Perfekcyjne proporcje pozwalają na eksperymenty, więc jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem owalnej twarzy, nie masz się za bardzo o co martwić.

Unikaj jedynie grzywki, która sprawi, że Twoja twarz stanie się miękka i zbliży się kształtem do okręgu. Najlepiej sprawdzi się klasyczna fryzura z krótszymi bokami i dłuższą górą zaczesaną lekko na bok.

Spokojnie możesz także zrezygnować z zarostu, z takimi proporcjami będziesz świetnie prezentować się nawet z gładką buzią.

1

Okrąg

Będąc posiadaczem okrągłej twarzy powinieneś skupić się przede wszystkim na tym, by ją wysmuklić. Zdecydowanie unikaj bardzo krótkich fryzur, nie dla Ciebie styl na rekruta.

Dobrze sprawdzi się dłuższa góra i krótsze boki, jednak zwróć uwagę na to, aby kształt fryzury był mocno zarysowany, jakby kanciasty. Cieniowania czy wystrzępienia również mile widziane – wszelkie nierówności pomogą stworzyć strukturę, która nada kształt Twojej z natury dość „miękkiej” twarzy.

Pomocna będzie również broda, dzięki której wydłużysz optycznie twarz, a Twoja szczęka będzie wydawać się mocniej zarysowana.

2

Kwadrat

Kanciasta szczęka, wydatne kości żuchwy i szerokie czoło – natura obdarzyła Cię wyjątkowo męskimi atrybutami, co z pewnością zapewnia Ci powodzenie u kobiet, jednak może sprawiać trochę trudności dobierając fryzurę.

To, czego zdecydowanie musisz unikać to bardzo krótkie fryzury o prostej linii, chyba że zawsze marzyłeś o tym, by upodobnić się do Terminatora. Średnia długość i nieregularna struktura, fale czy cieniowanie pozwolą Ci wysmuklić twarz i złagodzić jej ostry kształt.

Wymarzony efekt osiągniesz również odpowiednim cieniowaniem brody, powinna być ona dłuższa na podbródku i krótsza po bokach.

3

Serce

Przy takim kształcie powinieneś skupić się na tym, by optycznie zwęzić czoło. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie włosów dłuższych, sięgających linii policzków i postrzępionych. Grzywka zaczesywana na bok także pozwoli zrównoważyć szeroką linię czoła.

Twarz w kształcie serca przypomina odwrócony trójkąt. Wymaga więc też stworzenia iluzji poszerzenia dolnej części twarzy, głównie ze względu na dość szpiczasty podbródek.

Sprawdzi się tu mocne zaakcentowanie bokobrodów i wyzerowanie policzków, co doda twarzy szerokości i objętości.

4

Prostokąt

Ten najbardziej podłużny z kształtów twarzy jest jednym z trudniejszych do wymodelowania. Wymaga optycznego skrócenia i poszerzenia. Włosy nie mogą być ani zbyt krótkie ani za długie, bo w ten sposób tylko podkreślisz prostokątny kształt.

W tym wypadku nie powinieneś decydować się na skracanie boków, wręcz przeciwnie – pozostaw je dość długie, a włosy niech opadają swobodnie na czoło. Grzywka i cieniowanie nada twarzy lekkości.

Jeśli natura obdarzyła Cię prostokątną twarzą powinieneś uważać na brodę. Z założenia wydłuża ona twarz, a Ty powinieneś ją przecież skracać. Najlepiej zrobisz pozostając przy krótkim zaroście.

5

Diament

Wąskie czoło i broda, ale szerokie, mocno zaakcentowane policzki. Diament to jeden z rzadziej spotykanych kształtów twarzy.

Nie jest też łatwo dopasować do niego odpowiednie cięcie. Na pewno nie służą Ci w tym wypadku krótkie boki, sprawią tylko, że Twoje uszy będą wydawać się większe. Należy skupić się na dodaniu szerokości w linii czoła i brody.

Najlepszym wyjściem będą fryzury z grzywką, nieco dłuższe, by włosy zachodziły na uszy. Łagodne linie cięcia, warstwowe cieniowanie pozwoli odpowiednio wymodelować kształt twarzy. Sprawdzi się też zaczes lub po prostu głęboki przedziałek. Delikatny zarost optycznie poszerzy linię szczęki.

6

Trójkąt

W przypadku tego kształtu należy postępować odwrotnie niż przy sercu. Oznacza to, że musisz skupić się na poszerzeniu linii czoła, za to zdecydowanie unikać eksponowania szczęki.

Sprawdzą się dłuższe fryzury, z dużą ilością warstw, które stworzą wrażenie szerokości. Cięcie powinno dodawać objętości, dzięki której uzyskasz odpowiednią proporcję w stosunku do szerokiej szczęki.

Broda, jeśli koniecznie chcesz się na nią decydować, powinna być krótka, bujny zarost poszerzy dolną część twarzy. Jednak będąc posiadaczem trójkątnej twarzy najlepiej darować sobie zabawę w drwala i po prostu golić się na gładko.

7

Słowo końcowe

Teraz kiedy już wiesz jaka fryzura pasuje do Twojej twarzy, sprawdź modne fryzury męskie na wiosnę 2016 r., nie zapomnij także o swojej brodzie jeśli ją posiadasz, albo chcesz zapuścić.

A jaki jest kształt Twojej twarzy? Może masz swoje wskazówki odnośnie stylizacji?

Podziel się z nami w komentarzu.

O autorze

  • Z wykształcenia Pani PR-owiec, z pasji dziennikarka. Wrocławianka z urodzenia, wcześniej związana z portalem informacyjnym, dziś zgłębiająca tajniki męskiego świata mody. Prywatnie miłośniczka granatowych marynarek, kotów wszelkiej maści i wegańskiej kuchni.
1 komentarz

1 komentarz

  1. Jan

    14 września 2016 at 11:58

    Jeśli chcecie żeby ostrzygł was profesjonalista i dobrał fryzurę do kształtu twarzy to polecam salon do którego sam chodzę od kilku lat. W centrum Warszawy jest taki salon In Harmony. Nie jest duży, ale dzięki temu atmosfera jest bardzo kameralna, można się odprężyć i oddać w ręce dobrych fryzjerów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU