Mike-Fair-SPREAD-7F
Moda

Podkoszulek nosić czy nie nosić?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że diabeł tkwi w szczegółach. Czasem te szczegóły pomijamy.

Tak dzieje się z podkoszulkiem. Pomimo że często zdarza się, że stanowi on część składową całego ubioru, to nierzadko zaniża się jego rangę do minimum. Codzienna styczność z tym elementem garderoby nie wymusza po prostu rozważań na temat jego użyteczności, którą dociekliwsi niewątpliwie mogą zaobserwować.

Są też jego zwolennicy i oponenci, ale zacznijmy od początku.

Rys historyczny

Jeszcze kilka stuleci wcześniej noszenie podkoszulka wiązało się przede wszystkim z oddzieleniem materiału od ciała dodatkową warstwą ubioru. Zakładanie go było jednoznaczne z tuszowaniem wstydu podsycanego przez nauki kościoła katolickiego.

Na tym etapie nikt nie mówiłby nawet o  funkcji estetycznej czy modelującej, ale z wraz ze świadomością rynku zmieniał się podkoszulek.

Współczesne spojrzenie

Dzisiaj podkoszulki ceni się z kilku powodów. W chłodniejsze dni podtrzymują one ciepło – jesienią i zimą nie istnieje przecież nic wspanialszego od dodatkowej warstwy ubrania.

Wiosną z kolei można wyposażyć się w taki podkoszulek, który będzie niewidoczny nawet pod rozpiętą koszulą.

Lato według niektórych sprzyja noszeniu podkoszulka, według innych nie. Zwolennicy uważają, że doskonale wchłania pot, stanowiąc warstwę ochronną przed wilgocią i zabrudzeniami, a także zwiększa ogólny komfort noszenia ubrań w upalne dni. Przeciwnicy twierdzą, że dodatkowa warstwa nie wiele daje, a tylko niszczy styl.

under

Gwiazdy kina

Ukierunkowanie spojrzenia na podkoszulek wymusiło na nas również kino – z jednej strony znamy aktorów, którzy je spopularyzowali, a z drugiej tych, którzy nie darzyli ich zbytnią sympatią.

Do zwolenników podkoszulków należał Marlon Brando, który wylansował noszenie tego typu odzieży. Do dziś wielu pamięta ubraną w podkoszulek postać Stanleya z filmu Tramwaj zwany pożądaniem z 1951 r. Opozycyjnie do niego stanął Clark Gable, przeciwstawiając się jego noszeniu.

trzyŹródło: kadr z filmu „Ich noce”/ kadr z filmu „Tramwaj zwany pożądaniem”

Fenomen podkoszulka

Prześledziliśmy rozwój podkoszulka i wstępnie zaczęliśmy omawiać jego zalety i wady, z czego zauważyliśmy, że tych drugich jest zdecydowanie mniej. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji noszącego, lecz celem podsumowania można wytypować kilka powodów, dla których warto jednak nosić podkoszulek.

  1. Podkreślona sylwetka

I choć wiele rozmyśla się na temat tego czy podkoszulek powinno zakładać się pod coś, a może traktować jako osobny element garderoby, ostatecznym i niepodważalnym jest fakt, że dobrze dobrany opina i wysmukla sylwetkę.

  1. T-shirt vs. podkoszulek

Gdyby tak postawić na ringu te dwa typy ubrań, miejsce na podium bez wątpienia zająłby podkoszulek. Dlaczego? Uszyty z cieńszego materiału sprawia wrażenie lżejszego i bardziej komfortowego od zbyt sztywnego t-shirtu.

  1. Siódme poty

Chcąc czy nie, w podkoszulku musisz zapomnieć o stresie związanym z dokuczliwym problemem, na który już brakuje czasem rady. Wybierając chłonący wilgoć podkoszulek z krótkim rękawem po prostu nie sposób, żebyś wyglądał lub czuł się w nim źle.

  1. Szeroka gama kolorów…

Znudziła Ci się czerń lub biel? Wybierz podkoszulek dopasowany do twojego koloru skóry. Powinieneś wiedzieć, że standardowe kolory sprawdzą się przy niewielu okazjach, ponieważ założone pod koszulę, przebijają się przez nią, co nie wygląda atrakcyjnie. A przecież nie taki efekt chcesz uzyskać, prawda?

  1. … i krojów

Dziś nie możesz narzekać na brak wyboru! Możesz za to przebierać wśród podkoszulków z okrągłym lub trójkątnym wycięciem, bardziej opinających lub luźniejszych, z widocznymi łączeniami albo stapiającymi się z twoją skórą szwami… Do wyboru, do koloru.

cztery

  1. Hanro – 169 PLN
  2. Schiesser – 99 PLN
  3. Calida – 119 PLN

Słowo końcowe

Jesteś przeciwnikiem czy zwolennikiem noszenia podkoszulka? Na jakie podkoszulki stawiasz? Daj znać w komentarzu.

O autorze

  • Pasjonatka sztuki, którą jest dla niej bezsprzecznie moda. Na co dzień wyraża się przez stylizacje do sesji zdjęciowych. Inspiracje do swoich prac czerpie głównie z mody męskiej i stylu vintage.
Kliknij, aby napisać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU