krawatikoszula
Styl

Przewodnik po łączeniu koszul męskich z krawatem

Koszula i krawat to połączenie idealne. Wtedy, gdy mężczyzna wie jak to zrobić. Niestety większość panów nie ma o tym pojęcia. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, aby te słowa znalazły potwierdzenie. Nie czas jednak by się czepiać, a pomóc.

Często jest tak, że w zwyczajne dni moda i trendy idą w odstawkę. Najczęściej takie zjawisko można zaobserwować w korporacjach, gdzie ubiór jest narzucony odgórnie. Większość kombinacji nie jest trafiona, nudna i powtarzalna. Skąd więc później masz wiedzieć jakie połączenia stosować?

Bycie kreatywnym to jeden z najlepszych sposobów, aby pokazać swój dobry styl, ale równie często „strzał we własne kolano”. Wzory i kolory mogą występować niezależnie od siebie, ale gdy zaczyna się je nieumiejętnie mieszać naprawdę można się ośmieszyć.

To właśnie ta myśl sprawiła, że stworzyliśmy dla Ciebie przewodnik po męskich koszulach i krawatach.

Koło Barw

Dobór kolorów przysparza czasami problemów najbardziej stylowym mężczyznom. Tu nie ma reguły. Jedno jest pewne: jeżeli nie chcesz ubierać się „nudno”, prędzej czy później będziesz musiał zająć się kwestami kolorystycznymi swojego ubioru. Warto uporać się z tym tu i teraz.

Pomoże Ci w tym tak zwane Koło Barw.

kolobarw

Powyższe koło barw przedstawia wizualizację każdego koloru. W zależności od położenia na kole barw kolory możemy podzielić na trzy grupy:

– monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru),
– pokrewne (reprezentowane przez sąsiadujące ze sobą pola na kole),
– uzupełniające (położone na kole naprzeciwko siebie).

Na przykład, czerwony kolor jest przeciwieństwem zielonego co sprawia, że jest jego uzupełnieniem. Fioletowy i pomarańczowy są po obu stronach czerwonego, co czyni te kolory pokrewnymi.

Barwy monochromatyczne to różne barwy tego samego koloru (znajdują się na tym samym pasku).
Uwierzcie, nawet znając układ barw na pamięć, łatwiej jest powiedzieć niż zrobić.

Jeśli chodzi o koszule i krawaty łatwiej połączyć kontrastujące kolory, niż uzupełniające się.

Przykład: niebieska koszula z bordowym krawatem, a do tego granatowy garnitur to zestaw, który bezpiecznie może założyć każdy.

Kolory uzupełniające są trudniejsze do dopasowania. Noszenie ich w pełnej krasie może być dla ludzkiego oka nie do zniesienia. Kluczowa w tej sytuacji jest zmiana odcieni: jasnoniebieska koszula z „podpalanym” pomarańczowym krawatem to jest to! Krawat powinien być zawsze ciemniejszy niż koszula, bez wyjątku.

Oczywiście, najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest po prostu połączyć odważne kolorowe, wzorzyste krawaty ze śnieżnobiałą koszulą. Tylko gdzie w tym wszystkim zabawa? Eksperymentuj z mieszaniem kolorów. Nie bój się podejmować ryzyka. W taki sposób dowiesz się, co pasuje do Ciebie a co nie. Tworząc własne kombinacje wzbogacisz swój codzienny wygląd.

Wybierając Krawat

Ładny nie musi znaczyć drogi, ale też oznacza – gustowny. Jeżeli nie posiadasz gustu, to warto poprosić o pomoc kogoś, kto pomoże Ci dokonać wyboru. Osobiście nie lubię, wręcz unikam krawatów zbyt błyszczących i gładkich. Wyglądają tandetnie i tanio. Matowe i teksturowane są ciekawsze. Łatwiej je dopasować. Dzięki temu rozwiązaniu ludzie zwrócą uwagę na Twój ubiór jako całość. To efekt, którego powinieneś pożądać.

Co z szerokością krawata? Szeroki czy cienki? Zgodnie z ogólnymi zasadami, Twój krawat powinien być jak najbliżej zbliżony do szerokości klap marynarki, aby nie zaburzać harmonii całej kompozycji.

No i oczywiście materiał. Stawiaj na jedwab, wełnę czy len. W zależności od tego jaką stylizację szykujesz.

Biała koszula

Nie ważne czy nosisz koszule na co dzień, czy tylko przy okazji. Są kolory koszul jakie powinien mieć w swojej szafie każdy mężczyzna. To biel, błękit i róż.

Istotą tego przewodnika jest pokazanie Ci różnych kombinacji koszul z krawatem, bez względu na kolor czy krój garnituru. Gwarantuje jednak, że większość pasować będzie do czarnych, siwych i granatowych garniturów.

Jak wcześniej wspomniałem, biała koszula to maksymalna wszechstronność. Z białą koszulą można połączyć niemal każdy krawat.

Jeżeli chcesz ciekawie dobrać krawat do koszuli, zadbaj o to by był pełen charakteru. Wyrażony kolorem, ciekawą teksturą, czy wzorem.

Kombinacje krawata z białą koszulą

Błękitna i różowa koszula

Dobrze dobrany krawat do niebieskiej lub różowej koszuli, może pokazać jak bardzo jesteś odważny w doborze kolorów. Zobacz jak można tworzyć kombinacje kolorów dla tych koszul:

Jasnoniebieskie koszule:

– spróbuj dopasować krawat ciemniejszy wzorzysty lub ciemniejszy z teksturą. Idealnym wyborem będzie na przykład granatowy krawat z dzianiny, lub granatowy w kropki (Polka dot).

– pomarańcz, jest kolorem doskonale uzupełniającym błękit. Szczególnie dobrym wyborem będzie krawat w kolorze „podpalanej” pomarańczy.

– dobrze jest popracować z kolorem zielonym. Ciemna, wyrazista zieleń krawatu zaakcentuje dobry gust.

– żółty i czerwony są kolorami kontrastującymi. Zdecydowane bordo czy mocno musztardowa barwa uzupełnią odważnie błękitną koszulę.

Kombinacje krawata z błękitną koszulą

niebieskakoszula

Jasnoróżowe koszule:

– purpura i fiolet są bardzo podobnymi kolorami. Wybór krawata w którymkolwiek z tych kolorów będzie strzałem w dziesiątkę.

– kolej na zieleń. Żeby wyróżniać się z tłumu, warto wybrać mocny matowy kolor khaki.

– wiele osób zgodnie twierdzi, że nic nie współgra lepiej z różową koszulą, niż zdecydowany granat.

Kombinacje krawata z różową koszulą

rozowakoszula

Koszula w paski

Gładkie koszule to podstawa garderoby każdego mężczyzny. To klasyka. A może tak trochę więcej odwagi? Co powiesz na koszulę w paski?

Przy doborze krawatu do koszuli pasiastej obowiązują te same zasady co przy koszulach gładkich, klasycznych. Jednak należy pamiętać, że paski wprowadzają trochę zmian. Dobór odpowiedniego krawata wymaga nieco więcej uwagi.

Sam krawat może być kombinacją kolorów podobnych, kontrastowych czy uzupełniających się wzajemnie. Ale jeżeli chcesz rozwijać swoje umiejętności łączenia wzorów, to powinieneś przyswoić sobie ważną zasadę i ją zapamiętać: zawsze zachowaj różnicę między rozmiarem wzorów, które ze sobą łączysz.

Przykład: jeżeli masz koszulę w cienkie pasy, to powinieneś połączyć ją z krawatem o większych wzorach. Natomiast koszule w szerokie pasy, powinny być połączone z krawatem o mniejszym, ale bardziej skomplikowanym wzorze.

Mało kto wie, że paski pasują do pasków. Oczywiście tylko wtedy, gdy jest między nimi zachowana dysproporcja rozmiaru.

Przykład: Ubierz koszulę w cienkie paski, a do tego załóż krawat z grubym pasem. Mało tego. Dopasuj jeden z kolorów krawata do pasków na koszuli, a ogólny wygląd wyniesiesz na wyżyny. Pokażesz w ten sposób, że przywiązujesz uwagę do szczegółów.

W tym miejscu konieczne jest byś poznał kolejną, kluczową zasadę. Nie tylko można łączyć pasy różniące się wielkością, ale warto też zmienić ich orientację.

Przykład: koszula w paski pionowe, idealnie będzie współgrała z krawatem w paski poziome czy ukośne. Gwarantuje to dobry wygląd, a także wyraźny kontrast między tymi elementami.

Oczywiście nie tylko paski do pasków, ale i paski do kropek, czy geometrycznych wzorów. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Pamiętaj, że nie każdemu wszystko pasuje. Wypróbuj więc różne kombinacje i sprawdź, które najbardziej oddadzą Twoją osobowość i podejście do stylu.

Kombinacje krawata z koszulą w paski

Koszula w kratę

Mogłoby się wydawać, że połączenia koszuli w kratę z krawatem, będzie wyglądać podobnie jak w przypadku pasków. Otóż nie. Jak już wspomniałem paski mieszamy w zależności od ich wielkości, małe na koszuli, duże na krawacie i odwrotnie.

W przypadku koszuli w kratę, wzór na krawacie musi być zawsze większy niż ten na koszuli, aby nie został przez nią zdominowany.

Wyjątek stanowi duża krata typu windowpane. W takiej sytuacji możemy nie stosować się do powyższej zasady jednak wzór na krawacie powinien być subtelny.

Najczęściej występującą kratą na koszuli, jest krata typu Gingham (vichy). Jest to krata „bezpieczna”, pasuje do każdego typu urody, czy postury. Można w niej pokazać się na imprezie, w pubie czy w pracy. Jednak jeżeli pracujesz w bardziej formalnym miejscu, koszula w taką kratę może zostać uznana za zbyt swobodny wybór.

Często koszule z kratą typu Gingham posiadają klasyczną, białą bazę. Wówczas pamiętaj, że krawat powinien być w kolorze podobnym, kontrastującym lub uzupełniającym odcień kraty na koszuli.

Przykład: granatowy krawat wygląda świetnie z koszulą w niebieską lub różową kratę typu Gingham.

Jeżeli zdecydujesz się na popularną szkocką kratę typu Tartan, kluczowym jest aby wybrać najbardziej subtelny kolor kraty na koszuli i zestawić go z najbardziej wyraźnym na krawacie. Po prostu pamiętaj: kolor na krawacie ciemniejszy od tego na koszuli.

Kombinacja pasów i kraty jest całkowicie dopuszczalnym połączeniem.

Przykład: wybierz krawat z dużym, szerokim pasem, co ułatwi jego dopasowanie do kraty na koszuli. Upewnij się, że kolor paska na krawacie, jest taki sam jak jeden z dwóch kolorów przy kracie. Jeżeli chodzi o kropki, zasady są identyczne.

Koszula w kratę nie lubi skomplikowanych wzorów typu Paisley, ani geometrii. Mogą stworzyć zbyt wyraziste złudzenie optyczne, co niekorzystnie wpłynie na całość wyglądu.

Kombinacje krawata z koszulą w kratę

krata2

Koszula jeansowa

Od jakiegoś czasu na ulicy można zobaczyć ciekawe kombinacje koszul jeansowych z krawatami. Denim ma to do siebie, że ładnie komponuje się zarówno z grubszymi tkaninami, z których wykonana jest Twoja marynarka jak tweed czy kaszmir, ale także z cieńszą bawełną czy lnem.

Koszula jeansowa nie należy do typu koszul formalnych. Łączenie jej z krawatem może wzbudzać jeszcze zdziwienie. Warto o tym pamiętać, nie tylko przy wyborze krawata, ale i reszty garderoby.

Bardzo dobrze komponuje się z wełnianymi krawatami. Ich matowa i lekko włoskowata faktura wełny sprawia, że krawaty z niej uszyte nabierają ciekawego trójwymiarowego charakteru. Warto także stawiać na len.

Koszule z cienkiego denimu świetnie współgrają z krawatami typu knit. Tak naprawdę jeans jest tak uniwersalnym materiałem, że dobór krawata jest wszechstronny i zależy od Twoich upodobań, aby nie przesadzać warto przypomnieć sobie jak to było przy błękitnej koszuli.

Warto pokombinować z zielonym lub bordowym i mniej zaawansowanymi wzorami, które zbalansują całą stylizację.

Wyjątkiem są wszelkie materiały gładkie jak np. śliski jedwab – przy koszuli z denimu liczą się tylko materiały matowe z których jest wyprodukowany Twój krawat.

Kombinacje krawata z koszulą jeansową

koszuladenimowa

Słowo ode mnie

Koszula i krawat to nie lada wyzwanie. Jeden błąd i stajesz się pośmiewiskiem całego otoczenia, trochę wiedzy i możesz być postrzegany jako dobrze ubrany facet, który bez wątpienia posiada styl.

Jestem przekonany, że ten poradnik pomoże Ci zrozumieć podstawy łączenia koszul z krawatami. Teraz wszystko zależy od Ciebie. Praktykuj, doświadczaj. Bądź pewien, że za każdym razem zrobisz dobre wrażenie.

Czekam na Twój komentarz. Pokaż swoje propozycje, bardzo jestem ciekaw odważnych łączeń, wrzuć zdjęcie lub opisz.

O autorze

 • Uwielbia pisać. Były redaktor w portalu my3miasto.pl. Od kilku lat jest trenerem personalnym oraz instruktorem spinning. Zwolennik zdrowego odżywiania i diety bezglutenowej. Orędownik stylu smart casual. Uwielbia wzorzyste koszule i kolorowe skarpety. Mówią, że jest nieprzewidywalny, przez co intrygujący.
8 komentarzy

8 Comments

 1. paulo

  22 sierpnia 2016 at 14:56

  Super artykuł, szukałem takiego wlasnie bloga 🙂 Gdzie w Warszawie robicie odzieżowe zakupy? Ja mogę polecić Grand Moda Męska 🙂

 2. Krzysztof Szulc

  6 listopada 2016 at 18:38

  A jaki krawat do czarnej koszuli?
  też ciemniejszy?

 3. Magda

  21 listopada 2016 at 19:01

  Takie kontrasty w doborze koszul i krawata uznawane sa za błąd w ogólnie znanym Dress Code.

  • Kamil Mikulski

   21 listopada 2016 at 19:48

   Redakcja wychodzi z założenia, że żeby dobrze wyglądać nie trzeba trzymać się sztywno reguł. Świadome zastosowanie takiego kontrastu pozwoli nam na skuteczne przyciągnięcie uwagi mijających nas osób. Jesteśmy zdecydowanie przeciw zamykaniu się w takich ramach!

 4. Dorota

  9 kwietnia 2017 at 19:54

  Szukam pomocy. Idziemy z mężem i prawie dorosłym synem na wesele.
  Mąż: czarny garnitur, ale jaka koszula, krawat i poszetka?
  Syn: granatowy garnitur, kolorowa, pikselowa muszka (mix kolorów) żółta poszetka, ale jaka koszula?
  Dodam, że ja mam ciemno błękitną sukienkę, zielona torebka.
  Będę wdzięczna za nakierowanie.

  Pozdrawiam,

  Dorota

 5. Agnes

  27 maja 2017 at 17:22

  Proszę o informację, jaki kolor powinien mieć krawat, jeśli koszula jest bardzo jasnozielona (garnitur jest ciemnoszary)? Czy uzupełniająco coś w czerwieni?

 6. RealTrueFan

  10 czerwca 2017 at 20:01

  Całkiem niezły artykuł o łączeniu kolorów. Jeśli można to proszę o poradę. Szykuję się do ślubu za jakiś czas. Jak wg Ciebie wyglądałoby połączenie brązowego garnituru (odcień mlecznej czekolady lub troszkę ciemniejszy) z jasno błękitnym krawatem i białą koszulą. Bardzo proszę o opinię. Jeśli jest taka możliwość to podeślij mi coś na maila. Będę dozgonnie wdzięczny i jak już się zaopatrzę to mogę wysłać zdjęcie 🙂

 7. Bartosz Łącki

  27 czerwca 2017 at 09:36

  Nigdy bym nie pomyślał, ze dobór krawatu do koszuli jest tak skomplikowany i wymagający myślenia. Cały czas do tej pory robiłem to intuicyjnie i chyba jeszcze źle na tym nie wyszedłem. Bo nie trzeba być stylizacyjnym masterem, żeby wiedzieć, że czerwieni z żółcią się nie łączy 🙂

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU