4768258b6e542d605f17b9bcb3b48a93
Pielęgnacja

Przewodnik po męskim zaroście

Osiągnąłeś już swoją idealną długość zarostu? A może wieczne próby zapuszczenia go spędzają Ci sen z powiek? Chciałbyś mieć idealny kilkudniowy zarost i sprawiać wrażenie, że nic z nim nie robiłeś? Zupełnie tak, jakbyś właśnie się z nim obudził?

Dlaczego zarost?

Przede wszystkim jest idealny do wykonturowania twarzy, zmiany Twojego looku, a także po prostu dla odpoczynku od golenia. Ale to nie wszystko. Jest jeszcze kilka powodów dlaczego warto go mieć:

 1. Jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz niejednolite włosy na twarzy

Chciałbyś mieć brodę, ale wstydzisz się z powodu rzadkich włosów i łysych placków na policzkach? W zaroście będzie to niewidoczne.

Jeśli zapuścisz zarost do pewnego poziomu i będziesz go podtrzymywał, regularnie podcinając, nikt nie zauważy przerw na skórze.

 1. Kobiety to kochają

Według badań przeprowadzonych przez psychologów w Northumbria University, mężczyźni z zarostem bardziej przyciągają kobiety, niż Ci którzy są brodaci lub ogoleni. Kobiety wyraziły opinię, że zarośnięci faceci wydają się bardziej męscy, twardsi i będą lepszymi partnerami niż mężczyźni bez zarostu.

Te wnioski potwierdzają również badania przeprowadzone przez Lynx, gdzie prawie 70% kobiet stwierdziło, że Brad Pitt wygląda dużo lepiej z kilkudniowym zarostem.

Eksperci twierdzą, że dzieje się tak na skutek ewolucji i podświadomym szukaniu idealnego partnera – im wyższy poziom testosteronu, tym szybciej rosną włosy, a zatem, gdy kobieta widzi faceta z trzydniowym zarostem, stawia go za silniejszego i bardziej męskiego.

 1. Ukryje Twoje niedoskonałości

Tak samo jak broda, zarost może zakryć wszystkie niedoskonałości twarzy, takie jak blizny, wypryski czy nierównomierna pigmentacja skóry. Co więcej, zwiększa on pozorną wielkość szczęki (badania wykazały, że kobiety przyciągają mocne szczęki) oraz ze względu na kontrast, zwraca uwagę na zęby, przez co wydają się bardziej perłowo białe.

Zarost również może zrównoważyć Twoją ilość włosów, więc jeśli jesteś łysy lub masz bardzo rzadkie włosy, warto zapuścić je na brodzie.

 1. „Postarza” twarz

A tak naprawdę to po prostu sprawia, że Twoja „baby face” wydaje się bardziej dorosła, a Ty sam wyglądasz na dojrzałego.

Jako, że zarost jest jedną z oznak dojrzałości, mężczyźni z chłopięcą twarzą najsłabiej wypadli w badaniach o poszukiwaniu idealnego partnera. Tak więc, jeśli cały czas pytają Cię w sklepach o dowód, nie używaj maszynki przez kilka dni i wygoń ze swojej twarzy ‘dziecko’.

Inspiracje

look3 look5 loook4

Jak dbać o zarost?

Traktuj go jak brodę. Zarost to po prostu niewyrośnięta broda i chociaż różnią się długością, o jedno i drugie należy dbać. Tak samo więc musisz zajmować się trzydniowym meszkiem, jak i sześciomiesięcznym grizzly.

Jak broda, zarost również powoduje, że skóra wysycha szybciej, więc upewnij się, że nawilżasz ją codziennie, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia skóry.

;dwfj

 1. Lancome, 199 PLN
 2. Tołpa, 23.39 PLN
 3. Shiseido, 189 PLN

Poznaj strukturę swoich kości

Przy kształtowaniu zarostu musisz najpierw poznać strukturę swoich kości. Aby upewnić się, że Twój zarost wygląda doskonale, gól się równolegle do kości policzkowych i na rogach po obu stronach brody, tak, aby powstał kwadrat gdy patrzysz w lustro.

Na koniec przejedź palcami i sprawdź czy wszędzie ogoliłeś się równomiernie i nie zostawiłeś dłuższych, bądź krótszych kępek. I pamiętaj, żeby nie przesadzać. Chodzi o to, że zarost nie musi być przystrzyżony idealnie co do milimetra, tak jak broda.

O wiele lepiej wygląda zarost, który wygląda naturalnie, jakbyś dopiero wstał z łóżka i nic z nim nie robił (chociaż wiadomo, że właśnie spędziłeś godzinę w łazience, doprowadzając się do takiego stanu).

Get electric

Czyli przerzuć się na elektryczne maszynki do golenia. Jeśli chcesz przez kilka dni mieć delikatny zarost, a przez następne być zupełnie ogolonym – golarka elektryczna będzie łatwiejsza w obsłudze niż brzytwa. Są one lepiej przystosowane do usuwania krótkiego zarostu i docierają do wszystkich, nawet rosnących w różnych kierunkach włosków.

golarka-braun-760-cc-tp_237773644423116879f

Używaj olejków

Jedną ze zrozumiałych obaw kobiet przed całowaniem mężczyzny z zarostem jest ryzyko zadrapania. Spowodowane jest to włoskami, które rosną na wprost, zamiast leżeć płasko i powodują tarcie. Aby zminimalizować to ryzyko są dwa sposoby:

pierwszy – niech zarost urośnie trochę dłuższy, tak aby sam ukształtował się płasko do twarzy, lub – jeśli nie chcesz czekać – używaj olejków zamiast zwykłego balsamu nawilżającego.

Olejki lepiej działają na włoski i szybciej docierają do twarzy, przez co nawilżasz zarówno zarost, jak i skórę pod nim. Aby olejek miał jak najlepsze działanie, natrzyj się nim szybko, jak tylko wyjdziesz spod prysznica i przyłóż coś zimnego. To sprawi, że Twoje pocałunki już nigdy więcej nie będą przypominać całowania papieru ściernego.

wkdjjcn

 1. Mr Natty Famous, 45 PLN
 2. Pan Drwal, 70 PLN
 3. Percy Nobleman’s, 109 PLN

Zaufaj ekspertom

Dziś do fryzjera nie chodzi się tylko z włosami na głowie. Powstało również mnóstwo popularnych zakładów ‘Barber Shop’, w których możesz pielęgnować swoją brodę. Nie trzeba jednak mieć bujnej brody, aby wstąpić do takiego miejsca.

Warto odwiedzić eksperta, który doradzi i dobierze odpowiedni kształt i długość zarostu. Fryzjerzy na pewno zdradzą Ci kilka domowych trików, tak abyś lepiej mógł golić się na co dzień. Wystarczy, że raz odwiedzisz taki zakład, w którym profesjonalista nada wygląd Twoim włosom, a następne zabiegi w łazience będą już o wiele szybsze i łatwiejsze – po śladach tego, czego dokonał fryzjer.

W Warszawie takie usługi świadczy np. „The Hermit” na Placu Bankowym 1 czy „Rostowski Barber Shop” na Koszykowej.

Pan Grono at The Hermit067Źródło: The Hermit Barber Shop

Dobierz zarost do ubrania

Jeśli nosisz trzydniowy zarost z niechlujnym, powyciąganym ubraniem, to nie ukrywajmy – będziesz wyglądał zaniedbanie, trochę jak ‘menel’. Więc jeśli chciałbyś mieć poczochrany, kilkudniowy zarost – zadbaj o ubranie i wybierz coś eleganckiego, klasycznego.

Pamiętaj, że zasada przeciwieństw sprawdza się tu najlepiej i gdy Twoja twarz kontrastuje z ubraniem, całość świetnie się uzupełnia.

galla

Źródło: iamgalla.com

Słowo końcowe

Masz jakieś patenty na utrzymanie idealnego zarostu? Preferujesz kilkudniowy meszek, bujną czuprynę czy lubisz być ogolony na gładko?

Daj znać w komentarzach.

O autorze

 • Projektantka Ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. W wolnych chwilach chodzi na pole dance i pomaga przy spektaklach w szkole baletowej. Jej największą pasją jest moda, ale kocha również podróżować, poznawać nowe kultury oraz tworzyć nowe znajomości.
Kliknij, aby napisać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU