Untitled design(15)
Moda

Ubierz się jak Frank Underwood

Jeżeli pragniesz przemawiać tak gładko, jak Francis J. Underwood – sięgnij po Kształcenie mówcy Kwintyliana. Jeżeli potrzebujesz porad jak rządzić tak, jak on – przyswój Księcia Machiavellego. Jeśli zaś chcesz ubrać się na wzór fikcyjnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – przeczytaj ten tekst.

Frank Underwood nie jest najmilszym człowiekiem pod słońcem. Trudno nie kwestionować jego moralności, pobudek, dążeń i samych działań. Ale ciężko negować jego skuteczność.

Underwood osiąga to, co chce, i nie boi się sięgać po żaden oręż. Ubranie jest jednym z nich.

Klasyczny garnitur

W jednym odcinku Frank Underwood odwiedza swojego ulubionego restauratora w domu, zakamuflowany w każualowe ciuchy, by żaden wścibski reporter nie rozpoznał go na ulicy. Nigdy wcześniej nie widziałem cię bez garnituru – oznajmia wtedy kucharz.

Nic w tym dziwnego, bo to naturalny strój dla polityka.

1Źródło: kadr z rozdziału czwartego (s01e04)

Przypomnijmy pamiętną scenę z Casino Royale. Kiedy Bond otrzymuje od Vesper Lynd smoking, oburzony stwierdza, że przecież ma już swój własny. Są smokingi i smokingi – odpowiada Lynd. To jest ten drugi. Podobnie jest z garniturami. W realu zbyt często przeważają te pierwsze, Underwood trzyma się tych drugich.

Mimo że Amerykanie (zresztą jak i czasem Polacy) uwielbiają workowate, o trzy rozmiary za duże sack suits, Underwood trzyma się klasycznych rozmiarów. Nie idzie też błędnie za modą i nie nosi ciasnawych i przykrótkich kompletów, które dobrze mogą wyglądać na nastolatku promującym H&M, ale nie na poważnym polityku.

2Źródło: kadr z rozdziału pięćdziesiątego drugiego (s04e13)

Przez trzy sezony serialu główny bohater włożył na siebie niemałą liczbę garniturów. Mimo to ponad 90% z nich to granatowa bądź szara gładka wełna. Właściwie stroje różnią się między sobą tylko fakturą. Pozostałe garnitury Underwooda – we wzór, lniane, czarne czy beżowe – są zdecydowanie mniej uniwersalne, stąd bohater nosi je rzadziej.

Potwierdza się stara prawda, że najlepiej trzymać się klasyki. Granatowy garnitur sprawdza się praktycznie na każdą oficjalną sytuację, a dzięki doborze krawata i koszuli można bardzo zmieniać jego formalność. Szary z kolei świetnie sprawdza się na dzień jako garnitur roboczy i wygląda genialnie, gdy jest w jakiejś ciekawej, mniej formalnej fakturze (np. sharksin).

3Źródło: kadr z rozdziału dwudziestego szóstego (s02e13)

Kiedy Underwood staje do telewizyjnej debaty, nieoczekiwanie wkłada garnitur w prążek – typowy strój biznesmena na dzień, zupełnie nie pasujący wieczorową porą. Polityk jest zbyt pewny siebie i nie pozostaje to bez wpływu na przebieg debaty. Jak mało kiedy, przegrywa z kretesem.

Bez nazwy-1

 1. Vistula, Serge Lantier, 2600 PLN 
 2. SuitSupply, Napoli, 260  
 3. Bytom, Florence-6, 1200 PLN 
 4. SuitSupply, Napoli, 350 € 
 5. Vistula, Cheyenne Standard, 800 PLN 
 6. Vistula, Nicolas, 500 PLN 

Prosta Koszula

Frank Underwood swoje koszule utrzymuje w dwóch barwach: bieli i błękicie. Jako polityk nie może pozwolić sobie na fanaberie. Trzyma się klasyki. Większość jego koszul to gładki twill bądź popelina.

Czasami dla odmiany włoży koszulę w drobny pasek bądź kratkę, lecz zawsze są to wzory ledwo widoczne (zwykle szare bądź jasnobłękitne), które zauważa się dopiero z bliska. Underwood przełamuje je gładkimi krawatami. Większość koszul bohatera ma francuski mankiet spięty eleganckimi spinkami.

4Źródło: kadr z rozdziału pięćdziesiątego drugiego (s04e13)

Poprzednik Underwooda na fotelu prezydenckim, Garrett Walker, dobiera koszule z szerokim kołnierzykiem półwłoskim, które równoważą jego pociągłą twarz i długą szyję.

Mężczyzna o okrągłej twarzy i krótszej szyi, jak Francis Underwood, powinien dobierać mniejsze kołnierzyki, co ten też czyni. Mimo że to niepozorne szczegóły, to w nich właśnie tkwi klucz do harmonijnej prezencji.

kosyule

 1. Vistula, Lantier, gładki błękit, 150 PLN 
 2. Vistula, Lantier, gładka biel, 300 PLN
 3. Pier One, biała koszula w błękitny prążek, 88 PLN 
 4. Vistula, koszula w biało-błękitny mikrowzór, 130 PLN 
 5. Pier One, biała koszula w szary prążek, 77 PLN 
 6. Bytom, gładka biel, 250 PLN (dwie za 300 PLN)

Klasyczny Krawat

Kolekcja krawatów Underwooda jest ogromna i zróżnicowana pod względem wzorów. Nie ma jednego typowego krawata Underwooda. Co sprawia, że bohater wygląda dobrze, to fakt, że trzyma się klasycznych zasad łączenia koszul z krawatem, o czym pisaliśmy tutaj.

Krawaty Underwooda wykonano z jedwabiu. Są standardowej szerokości około 8 cm, co z klasycznymi marynarkami tworzy spójną całość.

5Kadr z rozdziału osiemnastego (s02e05)

Bohater prawie zawsze ubrany jest na niebiesko. Jeżeli nie ma na sobie granatowego garnituru, to przynajmniej błękitną koszulę. Jeśli ani garnitur, ani koszula nie są niebieskie, to co najmniej krawat.

Zdarza się, że zestaw Underwooda jest monochromatyczny: do granatowego garnituru dobiera błękitną koszulę i ciemnoniebieski krawat. To dobry i mądry wybór (choć na dłuższą metę może być nudny). Niebieski pasuje do praktycznie każdej karnacji i podświadomie wzbudza (niezbędne politykowi) zaufanie.

krawaty

 1. Poszetka.com, 170 PLN 
 2. Poszetka.com, 300 PLN 
 3. Vistula Lantier, 150 PLN 
 4. Vistula Lantier, 80 PLN 
 5. Michaelis, 100 PLN 

Beżowe chinosy

Kiedy Frank Underwood z rzadka nosi coś innego niż garnitur, prawie zawsze ubiera się w beżowe chinosy. To ulubione spodnie Amerykanów, które zwykle nazywają je khakis (uwaga! w Polsce mianem khaki określa się oliwkową odcień zieleni – nie należy mylić tych pojęć).

6Kadr z rozdziału trzydziestego piątego (s03e09)

To bardzo uniwersalne spodnie, które zależnie od reszty garderoby mogą stworzyć zestawienia o bardzo różnym stopniu formalności. Z koszulą, marynarką i półbutami sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba być eleganckim, ale garnitur to zbyt wiele.

Z chukka boots i koszulką polo dadzą dobry strój do baru czy na kręgle. Z t-shirtem i trampkami posłużą przy wyprowadzaniu psa. Sam Underwood zwykle nosi je z błękitnymi (często wzorzystymi) koszulami, na które narzuca kaszmirowe swetry bądź płócienne albo nawet i skórzane kurtki.

7Kadr z rozdziału dwudziestego piątego (s02e12)

Nosząc khakis warto pamiętać, że beż – jak mało który kolor – nie lubi się z czernią. Takie połączenie nie tylko optycznie skróci nogi, lecz po prostu źle wygląda. Najlepiej sięgnąć po buty brązowe.

Ewentualnie po szare czy (w lato) również beżowe. Osoby bardziej ekstrawaganckie mogą eksperymentować z innymi kolorami: niebieskim, zielonym, żółtym czy fioletowym.

spodnie

 1. Pier One, 120 PLN 
 2. Benetton, 159 PLN 
 3. Selected Homme, 260 PLN 

Koszula Tattersall

Po godzinach pracy Frank Underwood często wkłada weekendowe kraciaste koszule button-down. Najczęściej wybiera kratę Tattersall. To wzór, który wywodzi się z Anglii (w XVIII wieku na londyńskim targu o tej nazwie sprzedawano konie, które przykrywano kraciastymi kocami), ale upodobali go także Amerykanie.

Choć jest to ciekawy deseń, może dawać „wujkowate” skojarzenia i raczej nie odejmie lat noszącemu. Ale Underwoodowi pasuje, może przypasuje i Tobie.

8Kadr z rozdziału trzeciego (s01e03)

koszul

 1. Ralph Lauren, 65 €
 2. Willsoor, 119 PLN 
 3. Miller, 319 PLN 

Słowo końcowe

Gdy w trzecim odcinku Frank musi udać się do rodzinnej Południowej Karoliny, swoje standardowe ciemne wełny pozostawia w Waszyngtonie. Zamiast nich wkłada beżowy garnitur z bawełny i koszulę w Tattersall. Taki zestaw lepiej sprawdza się w południowym stanie.

Nie chodzi nawet o względy praktyczne, ale przede wszystkim o wpisanie się w koloryt lokalny. Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one mówi polskie przysłowie. Angielskie: when in Rome, do as the Romans do. Warto to pamiętać także w kontekście stroju.

Nie ulega wątpliwości, że Kevin Spacey nie jest modelem. Jego emploi obejmuje głównie role everymanów i psychopatów. Jednocześnie nawet ktoś o warunkach fizycznych dalekich od perfekcji, dzięki odpowiedniej mowie ciała, emisji głosu czy strojowi może wiarygodnie prezentować się jako jeden z najbardziej wpływowych ludzi świata. Wszystko zaczyna się od formy.

Jeśli spodobał Ci się artykuł podziel się na facebooku.

O autorze

 • Z wykształcenia kulturoznawca i filmoznawca. Lubi golenie brzytwą, torfową whisky oraz kobiety o szerokich biodrach. Ogląda filmy i seriale, by potem opisać garderobę ich bohaterów.
Kliknij, aby napisać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU