fall-street-style-pitti-uomo
Styl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zimowych płaszczach cz. I

Wszystko wskazuje na to, że zima w tym roku będzie naprawdę mroźna, dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam nieco temat płaszczy. Okrycie to, niegdyś było podstawowym elementem w szafie każdego mężczyzny. Nie powinno nas to dziwić, spełnia ono bowiem szereg rozmaitych funkcji: chroni przed mrozem, nadaje nam szyku i elegancji, pasuje do większości naszych zestawów oraz w nieprzewidzianych momentach, uchroni przed zimnem naszą partnerkę. W tej części artykułu przedstawimy wam rodzaje tego klasycznego okrycia.

Dyplomatka

Jeśli zastanawiasz się czym okryć twój garnitur, to lepiej wybrać nie mogłeś, ponieważ dyplomatka to najbardziej formalny typ płaszcza. Świadczy o tym już jego polska nazwa, która wzięła się od dyplomatów. Zakładali oni go, odbywając zagraniczne poselstwa, ze względu na jego piękny, a zarazem prosty krój. Płaszcz ten występuję w dwóch wariantach: jednorzędowym i dwurzędowym.

Kiedyś ich długość sięgała nawet kostki, lecz aktualnie najczęściej zobaczymy go skrojonego przed kolano. Tradycyjnie występował on w odcieniach szarości, czerni i granatu, jednak współcześnie panuje trend na dyplomatki camelowe i brązowe, z tego względu, że idealnie nadają się do casualowych zestawów.

dyplomatkaŹródło: Szkoła męskiego stylu

Płaszcz militarny

Wiele elementów męskiej garderoby inspirowana jest częściami wojskowego munduru. Tak też jest i w tym przypadku, ponieważ płaszcz ten ma swe korzenie w wojnach napoleońskich. Jego stopień formalności jest mniejszy od dyplomatki, nie oznacza to jednak, że nie możemy go założyć do garnituru. Wręcz przeciwnie! Będzie stanowił doskonałe połączenie z mniej oficjalnym zestawem.

Płaszcz ten, uszyty jest z bardzo grubego materiału, a jego funkcjonalność przejawia się możliwością zapięcia guzików pod samą szyję. Dodatkowo w razie zawieruchy, możemy postawić masywny kołnierz, który zapewni nam ochronę przed wiatrem.

militarnyŹródło: Szarmant

Budrysówka

Tak jak w poprzednim przypadku, płaszcz ten posiada wojskową historię: wywodzi się on z brytyjskiej marynarki wojennej. Szyty z grubej wełny miał zapewnić marynarzom ochronę przed wilgocią i zimnem. Jego cechami charakterystycznymi są: odpinany kaptur, specyficzne zapięcie w formie kołków, prosta konstrukcja, widocznie zarysowany karczek oraz duże kieszenie. Jest to jeden z najmniej formalnych płaszczy.

 

budrysowkaŹródło: Barbour

Bosmanka

Czwartym i najbardziej popularnym rodzajem okrycia wierzchniego jest bosmanka, która łączy w sobie dobre cechy płaszcza jak i kurtki. To co wyróżnia ją wśród innych, jest jej długość. Sięga ona bowiem linii pośladków przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego wyglądu dwurzędowego płaszcza. Po raz kolejny mamy do czynienia z typowo praktyczną, marynarską konstrukcją. Szeroki, sztormowy kołnierz chroni od wiatru, duże guziki ułatwiają zapinanie i odpinanie, a skośne kieszenie pozwalają ogrzać dłonie, podczas gdy pogoda nie dopisuje.

W oryginale wykonywana z granatowej wełny, aktualnie dostępna w każdym kolorze. Idealnie nada się do luźniejszych zestawów na nadchodzącą zimową porę.

bosmankaŹródło: H&M

Słowo końcowe

Mamy nadzieje, że niektórym z was rozjaśniliśmy temat płaszczy, przynajmniej w kwestii ich rozróżnienia. Już niedługo zaś wypatrujcie kolejnej części artykułu, która będzie traktować o tym, jak płaszcz powinien na was leżeć.

 

 

 

 

 

 

O autorze

  • Student prawa i ekonomii w Krakowie, który ciągle chce próbować nowych rzeczy, GENTmag jest jedną z nich i myśli, że zatrzyma się tutaj na dłużej.
1 komentarz

1 komentarz

  1. gefion

    17 stycznia 2017 at 06:00

    Ciekawe informacje już dawno nie czytałem takiego fajnego artykułu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU