daredevil-9
Moda

Wyglądaj jak Matt Murdock z Daredevila

Pierwszy sezon Daredevila zachwycił widzów na całym świecie. Marvel zamiast skupić się na zapierających dech w piersiach efektach wizualnych, jak ma to miejsce w jego kinowych produkcjach, postawił na ciekawą fabułą i szerszą psychologię postaci, otwierając nowe drzwi dla audiowizualnych adaptacji komiksów.

Główny bohater Daredevila walczy o swoją małą ojczyznę na dwa sposoby. W dzień jako ideowy prawnik, który porzucił pracę dla wielkiej korporacji, by bronić jedynie tych, którzy rzeczywiście są niewinni. W nocy jako superbohater, literalnie walcząc z występkiem tam, gdzie prawo stanowione nie działa tak, jak powinno.

Karierę samotnego mściciela zostawmy w świecie filmu. Ani pod względem praktycznym, ani pod względem stroju nie sprawdzi się w realu. Natomiast garderoba młodego adwokata z Hell’s Kitchen spełni oczekiwania nie tylko adeptów prawa.

Matt Murdock jest bohaterem niewidomym. Siłą rzeczy nie może więc bawić się skomplikowanymi wzorami, swoją inwencję ograniczając co najwyżej przez sięganie po ubrania o ciekawej fakturze materiału. Taka myśl przyświecała Stephanie Maslansky, która pracowała jako kostiumograf przy Daredevilu.

1. Szare garnitury

Matt Murdock prawie nigdy nie sięga po inne kolory. Prosty szary garnitur to strój typowo roboczy, który nadaje się do noszenia jedynie w dzień.

Jako że po godzinach Murdock nie udaje się na bale, lecz biega po ulicach Manhattanu w zupełnie innym typie odzienia, nie potrzebuje granatowego garnituru, który jest bardziej uniwersalny. Kiedy bohater chce być bardziej oficjalny, sięga po ciemniejszy grafit.

1Kadr z odcinka Into the Ring (s01e01)

Większość garniturów Murdocka jest gładkich. Niektóre z nich ozdobione są prostym wzorem (np. kratą windowpane czy prążkiem pinstripe).

Jednak wzór jest oddany w kolorze tak podobnym do reszty garnituru, że bardzo trudno go dostrzec. Niewyraźny deseń, jak i ciekawa faktura, częściowo zmniejsza formalność stroju, jednocześnie nadając całości szczyptę smaczku.

esdwdsd

 1. Vistula. BOSTON, 500 PLN
 2. Vistula. PLAZA, 800 PLN
 3. Bugatti. Hellgrau, 1170 PLN
 4. Pierre Cardin. Brice Damien, 1289.00 PLN

2. Białe i błękitne koszule button-down z bawełny oxford

Daredevil trzyma się tych samych kolorów koszul co James Bond: bieli i błękitu, które są uniwersalne i ponadczasowe. Jednak obrany rodzaj koszuli jest już mniej oczywisty.

Murdock nosi wyłącznie koszule z bawełny oxford z – typowym dla nich – kołnierzykiem button-down. To świetny wybór, ale do stylu smart casual: chinosów, marynarek sportowych i kurtek pikowanych.

Połączenie ich z garniturem biznesowym nie jest naturalne, ale u Murdocka się sprawdza. Zmniejsza to formalność stroju, co pasuje młodemu idealiście, który dopiero zaczyna karierę w prawniczym świecie.

2Kadr z odcinka World on Fire (s01e05)

Koszule typu oxford pasują Mattowi przede wszystkim dlatego, że ich grubsza tekstura dużo bardziej działa na zmysł dotyku niż tradycyjnie formalne koszule. Każdy kto choć raz nosił koszulę oxford zrozumie czemu niewidomy Matt decyduje się na nią, odrzucając teoretycznie bardziej szlachetną popelinę.

Należy też zwrócić uwagę, że małe kołnierzyki koszul Matta dobrze współgrają z jego garniturami dlatego, że ubiera się on w modne, dość mocno taliowane kroje. Jego marynarki i nogawki spodni są krótsze od tych, do których przyzwyczaiła nas amerykańska (ale również i polska) ulica. Gdyby Murdock sięgnął po power suit à la Gordon Gekko, taki rodzaj koszuli byłby zupełnie nie na miejscu.kdjhszuft

 1. H&M, 79.90 PLN
 2. Gant, 296.65 PLN
 3. Miler, 299.00 PLN
 4. Mango, 139.90 PLN

wldkiuoefh

 1. H&M, 79.90 PLN
 2. Ben Sherman, 299.90 PLN
 3. Gant, 349.90 PLN
 4. Bytom, 99.90 PLN

3. Pasek

Murdock zawsze nosi swoje garnitury z czarnym skórzanym paskiem ze srebrną klamrą. To ładne klasyczne wykończenie stanowi kropką nad i jego zestawów.

3Kadr z odcinka Rabbit in Snowstorm

Pasek zawsze powinien być dobrany do butów (podręczniki savoir vivre’e nadmieniają, że również i portfela). Jeżeli jeszcze w casualu można próbować bawić się kolorami, to w przypadku garnituru nie ma żadnych wątpliwości: do czarnych formalnych butów pasuje tylko i wyłącznie czarny pasek.

Analogicznie jest z kolorem sprzączki. Łączenie srebrnej klamry paska ze złotą biżuterią (np. zegarkiem) nada look króla cygańskiego. Jeśli Murdock chciałby zaopatrzyć się w zegarek na rękę, powinien mieć on srebrną tarczę. Z kolei przy złotym zegarku również sprzączka paska powinna być złota.

Pasek dzieli sylwetkę, co optycznie skraca. Z tego powodu często odradza się go osobom niskim. W internetach można wyczytać, że Charlie Cox ma 178 cm, więc raczej nie zrobiłby kariery w NBA. Jednocześnie nie widać, by pasek mu nie służył. Pokazuje to, że zalecenia zaleceniami, ale na każdy przypadek warto spojrzeć oddzielnie. Czasami łamanie zasad daje świetny efekt.

3aa

 1. Bytom, 50.00 PLN
 2. Vistula, 70.00 PLN
 3. Vistula, 83,30 PLN

4. Bosmanka

Przez większość pierwszego sezonu Murdock nie nosi żadnych okryć wierzchnich. Wystarczają mu marynarki. Dopiero w ostatniej scenie ma na sobie ciemną kurtkę.

Pea coat – czyli po polsku bosmanka – to fantastyczna część męskiej garderoby. Korzeniami sięga jeszcze osiemnastego wieku i od tego czasu tak naprawdę niewiele się zmieniła, co najlepiej pokazuje jej ponadczasowość. Jak sama nazwa wskazuje, kurtka ta ma marynarskie pochodzenie.

Ongiś bosmanka często sięgała aż za kolana (w takiej wersji nosili ją np. Winston Churchill czy James Dean), dziś prawie zawsze nosi się modele zakrywające pośladki. Taki też model nosi Matt Murdock.

(L-R) CHARLIE COX as MATT MURDOCK and DEBORAH ANN WOLL as KAREN PAGE in the Netflix Original Series “Marvel’s Daredevil” Photo: Barry Wetcher © 2014 Netflix, Inc. All rights reserved.Kadr z odcinka Daredevil (s01e13)

Klasyczna bosmanka ma kolor ciemnogranatowy (navy) i złote guziki. Te drugie wydają się dziś jednak dość anachroniczne i w większości przypadków jednak lepiej sięgnąć po wersję z czarnymi guzikami, które mniej będą rzucać się w oczy. Tak właśnie zrobił Matt.

Taka kurtka ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Dobrze pasuje zarówno do chinosów, sztruksów i jeansów (pokazali to bohaterowie filmu Święci z Bostonu), jak i wełnianych spodni w kant. Dopóki pea coat zakrywa marynarkę, można go nawet połączyć z garniturem.

sdjais

 1. Vistula, NEW OXFORD, 699.90 PLN
 2. Vistula, OXFORD 2P, 699.90 PLN
 3. Hugo Boss, BEVEN, 1191.20 PLN
 4. Pepe Jeans, FONTANA, 587.30 PLN

5. Krawaty

Matt Murdock rzadko sięga po inne krawaty niż gładkie granatowe i czarne. O ile te pierwsze uważane są za jedne z najbardziej uniwersalnych, o tyle te drugie są dość kontrowersyjnych. Wielu utożsamia zawiązanie czarnego krawata z żałobą.

5Kadr z odcinka Daredevil (s01e13)

Szerokość krawata powinna współgrać z szerokością wyłogów (klap) marynarki oraz sylwetką noszącego. U Murdocka cały zestaw jest harmonijny, jednak gdyby aktor Charlie Cox nabrał więcej masy (zarówno mięśniowej, jak i tłuszczowej), musiałby sięgnąć po garnitur z szerszymi klapami oraz szerszy krawat, by zachować to współbrzmienie.

5aa

 1. Van Thorn, 199 PLN
 2. Hugo Boss, 229 PLN
 3. Hugo Boss, 199 PLN
 4. Vistula, 70 PLN

Słowo końcowe

Idea dobrze ubranego ślepca jest też dobrym punktem wyjścia dla wszystkich tych, którzy nigdy dobrze się nie ubierali i pragną to zmienić. Matt Murdock nie jest w stanie odważnie eksperymentować ze swoim ubiorem – zwyczajnie nie widzi czy coś wygląda dobrze, czy też źle. Podobnie jest z abnegatami, którzy (jeszcze) nie widzą w czym im dobrze, a w czym nie. Póki nie nauczą się patrzeć, niech trzymają się klasyki, która zawsze jest bezpieczna.

Matt Murdock w swoim stroju wykorzystuje bardzo ograniczoną paletę barw: czerń, biel, błękit i szarość. Dosłownie cztery kolory, które są bardzo klasyczne, formalne i dobrze ze sobą współgrają. Należy jednak powiedzieć, że taka kolorystyka dobrze wygląda na posiadającym kruczoczarne włosy Charliem Coksie, jednak już jasny blondyn czy rudy w takich barwach nie będzie wyglądał korzystnie.

Dla większości Polaków, którzy chcą brać inspiracje z Matta Murdocka, słuszne będzie trzymanie się szarości i błękitu przy jednoczesnym ograniczaniu czerni i bieli do minimum.

Premiera drugiego sezonu serialu nastąpi w drugiej połowie marca. Dostępne trailery pokazują, że Matt Murdock nie inwestował w nowe ubrania. Trzyma się już sprawdzonych rozwiązań, bo w minimalizmie odbija się jego osobowość. Jak głosi zasada brytyjskich gentlemanów: less is more.

Jaką lekcję wyciągnąłeś z tego artykułu?Daj znać w komentarzu.

O autorze

 • Z wykształcenia kulturoznawca i filmoznawca. Lubi golenie brzytwą, torfową whisky oraz kobiety o szerokich biodrach. Ogląda filmy i seriale, by potem opisać garderobę ich bohaterów.
Kliknij, aby napisać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU