main photo
Styl

9 wzorów, które powinien znać każdy mężczyzna

Jeżeli kreowanie własnego stylu to gra, w której celem jest stworzenie indywidualnego, spójnego, wyróżniającego się wizerunku – to kluczem do sukcesu jest perfekcyjne opanowanie jej reguł. Wizerunek to Twoja tożsamość. On właśnie decyduje w znacznej mierze o tym, jakie zrobisz pierwsze wrażenie i jak zostaniesz zapamiętany.

Jeżeli powyższa analogia nie jest dla Ciebie wystarczająco przekonująca to wyobraź sobie, że szukasz w sklepie czy w internecie konkretnego wzoru płaszcza, koszuli czy poszetki. Zamiast tłumaczyć ekspedientowi, że interesuje Cię “taka nierównomierna kratka” albo wpisywać w Google “krawat w łezki z wzorkami w środku” po prostu zapamiętaj nazwy kilku najpopularniejszych wzorów.

Poniżej propozycja 9 paternów, które powinieneś znać, by pewniej dobierać elementy garderoby. Ich kolejność nie gra roli. Starałem się uszeregować je od najbardziej powszechnych do najmniej rozpoznawalnych.

Pepitka

Wzór zwany z angielska “psim zębem” (houndtooth) wywodzi się ze Szkocji. Tradycyjnie składa się z czarno-białych ułożonych naprzemiennie kanciastych elementów, tworząc wrażenie “złamanej” kratki. Choć koce w pepitkę oryginalnie używane były przez pasterzy do przenoszenia jagniąt, w XX wieku stała się symbolem klasy. Pepitka cieszy się popularnością od dawna, nowojorska De Pinna zaprezentowała w latach 30-tych XX wieku garnitury w pepitkę.

W 1947 roku pierwsze perfumy linii “Miss Dior” opanowane były właśnie w ten wzór. Bardzo drobna wersja tego paternu nazywana była puppystooth, co prawdopodobnie jest źródłem polskiej nazwy.

Pepitka sprawdza się na marynarkach, koszulach, butach, nakryciach głowy i dodatkach. Niemal zawsze nadaje wrażenie klasy i elegancji. Odważniejsi mogą eksperymentować z pepitką w kolorach innych niż czarno-białe: zielona czy karmelowa pepitka są w użytku od lat 60-tych.

pepitaŹródło: Asos.com

Tartan

Kolejny szkocki wzór, bezsprzecznie kojarzony z ojczyzną Ewana McGregora. Tartan ma wiele różnych odmian, ale z zasady składa się z połączonych pod kątem prostym według ustalonego wzoru fragmentów materiału tworząc łatwo rozpoznawalną kratkę.

Warto dodać, że każdy szkocki klan ma swój własny wzór, który występuje na tradycyjnych szkockich spódniczkach (kiltach). W Stanach tartan nosi nazwę plaid, czego nie należy mylić z naszym pledem, czyli kocem lub narzutą.

Już w epoce wiktoriańskiej wzór ten gościł na różnych elementach męskiej garderoby, a w XX wieku stał się paternem charakterystycznym w modzie damskiej. Co więcej, wzór upodobały sobie subkultury punkowe w latach 70-tych jako symbol poparcia dla ruchów separatystycznych, antyestablishmentowych.

Tartan pozostaje dzisiaj elementem ekstrawaganckim, ale świetnie zgrywa się ze stylem półformalnym czy casualowym. Doskonale sprawdza się w akcesoriach i może być idealnym akcentem, zwłaszcza że występuje w niezliczonych wersjach kolorystycznych. Nie polecam nosić jedynie w towarzystwie tradycjonalistycznych Brytyjczyków.

tatŹródło: Daman.co.id

Prążki (pinstripe)

Prosty wzór składający się z cienkich równoległych pionowych pasków. Garderoba w prążki uchodziła przez lata za strój roboczy czy sportowy. Pinstripe w Stanach kojarzy się przede wszystkim uniformami bejsbolistów odkąd klub Chicago Cubs zaprezentował stroje w pionowe prążki na początku XX wieku.

Drugie skojarzenie, żywe do dziś w Europie, to garnitur biznesowy – roboczy strój biznesowy przedstawiciela wyższej klasy średniej. Nie oznacza to, że garnitur pinstripe możemy ubrać jedynie na spotkanie zarządu.

Wielu projektantów proponuje marynarki i koszule w tym fasonie na casualowe okazje, zachęcając odważniejszych gentlemanów do łączenia ich z kontrastującymi wzorami, co jeszcze kilka lat temu uchodziło za ekstrawagancję. Jednakże przestrzegamy panów przed wyborem tego fasonu na oficjalnie, formalne okazje.

prazkiŹródło: Thenordfit.com

Kratka windowpane

Windowpane nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, ale w dosłownym tłumaczeniu to “krata okienna” lub “rama okienna”. Windowpane składa się z cienkich, prostopadle krzyżujących się linii, jest więc najprostszą możliwą kratką. Występuje na garniturach i koszulach. Należy pamiętać, że jakikolwiek wzorzysty garnitur nigdy nie zastępuje gładkiego i zawsze pozostaje nieformalny.

Minęły czasy, kiedy wypraszano gości ze spotkań za niedopasowany do okazji strój (pamiętna scena z Wertera), ale nadal łatwo pozostawić po sobie niesmak mając nieodpowiedni outfit. Garnitur windowpane przeznaczony jest więc dla panów, którzy wiedzą, czego szukają i chcą w efektowny sposób wzbogacić swoją garderobę.

Windowpane może świetnie wyglądać rozkompletowany w casualowych okazjach – marynarka, kamizelka, nawet spodnie sprawdzają się świetnie w połączeniu z innymi elementami. Warto dodać, że dobierając paski do kratki najlepszy efekt uzyskamy łącząc wzory o tej samej skali. I jeszcze jedno: windowpane należy nosić pewnie, z fantazją.

krataŹródło: toquote.se

Kratka vichy/gingham

Prosta, ale bardzo atrakcyjna kratka, która budzi pierwsze skojarzenie z kuchennym obrusem lub piknikowym kocem. Składa się z kolorowych pasków przecinających się pod kątem prostym, najczęściej na białym tle. Paski na przecięciach zazwyczaj mają ciemniejszy odcień.

Od windowpane różni ją też większa gęstość kratki, większa grubość linii i pochodzenie. W świecie anglojęzycznym kratkę zwykło się nazywać gingham, rzekomo od malezyjskiego słowa oznaczającego prążki, co wskazuje na kolonialny rodowód tego wzoru. W Polsce przyjęła się nazwa francuska.

Gingham jest nieformalny i świetnie się prezentuje na koszulach podczas wieczornego wyjścia do pubu czy luźniejszego spotkania. Łatwo daje się łączyć nawet z wzorzystymi dodatkami – jak choćby paisley, o którym później.

Popularny zarówno w męskiej, damskiej i dziecięcej garderobie: nosiła go Dorotka z krainy Oz, Brigitte Bardot na swoim ślubie, jak i James Bond w filmie “From Russia with love”. Słynny kit Manchesteru United z sezonu 12/13 produkcji Nike ozdobiony był właśnie kratką gingham.

krŹródło: Menstylepro.com

Kratka burberry

“Burberry to brytyjskość” napisała kiedyś Inka Wrońska dla magazynu “Logo”. Choć nazwa odnosi się do słynnego domu mody założonego w połowie XIX wieku w Londynie przez Thomasa Burberry’ego, stała się ona synonimem z łatwością rozpoznawalnej kratki.

O jej popularności niech świadczy fakt, że wzór ten jest najczęściej kopiowanym znakiem towarowym na świecie. Tło w kolorze wielbłądziej wełny, czerwona wąska krata o niskiej gęstości i czarno-białe pręgi przecinające się wewnątrz kratek. Burberry check jest wzorem świetnie nadającym się na akcesoria i dodatki (szaliki, muszki, różnorakie detale) oraz jesienną odzież wierzchnią.

Sama marka od początku istnienia oferuje prestiżowe produkty a wśród jej sympatyków byli Humphrey Bogart, Audrey Hepburn czy Ronald Reagan. Wzór zrobił niebywale burzliwą karierę – mimo elitarnego rodowodu, na początku XXI wieku zaadaptowali go brytyjscy dresiarze (tzw. chavs), gdy w środowisku chuligańskim pojawiła się moda na markowa odzież sportową (a często: na podróbki markowej odzieży sportowej).

Wzór wykonał spektakularny powrót na należne mu miejsce w 2009 roku, gdy Romeo Beckham – z tych Beckhamów – wystąpił w reklamie marki owinięty ponadczasowym szalikiem wartym 315 funtów.

burbŹródło: suititbootit.com

Paisley

Znany w Polsce jako “nerka” lub “łezka” pochodzi z terenów dawnej Persji, gdzie miał nosić miano “buta” albo “boteh”. Europejską nazwę zawdzięczamy przedsiębiorczym Szkotom (ach ci Szkoci, ile oni zrobili dla historii mody) z miasteczka Paisley, którzy w początkach XIX wieku masowo produkowali kaszmirowe szale ozdobione tym właśnie wzorem, popularyzując go w Zjednoczonym Królestwie i Europie kontynentalnej.

Wzór zainspirował całe pokolenie psychodelicznych lat 60-tych i późniejszych. Członkowie zespołu The Beatles nosili kolorowe koszule w “łezki”, Fender wypuścił całą serię swoich słynnych Telecasterów ozdobionych różowym paisley. Wydana w 1985 roku piosenka Prince’a nosiła tytuł “Paisley Park”.

Wzór – mimo całej swojej pstrokacizny i ekstrawagancji – uchodzi dzisiaj za klasyczny i świetnie nadaje się jako element dodatkowy nawet do bardziej formalnych strojów. Pasiley najlepiej wygląda na poszetkach, krawatach i kamizelkach.

paisleŹródło: Brickandvine.com

Krata księcia Walii

…lub – jak preferują Brytyjczycy – glencheck. W Polsce występuje pod obiema nazwami. Idea glencheck to nałożone na siebie kratki, najczęściej o ciemnych stonowanych barwach. Podstawą jest drobna pepitka w prostokątnych, przecinających się fragmentach i opcjonalnie nałożona na nią rzadka krata z wąskich linii, czyli overcheck. Powstała, jakże by inaczej, w Szkocji.

Pochodząca z Nowej Zelandii hrabina Seafield ubierała w kratkowaną wełnę swoich “gamekeeperów” (łowczych, odpowiedzialnych za utrzymanie terenów łowieckich). Nazwa kontynentalna bierze się od największego dandysa Europy, Edwarda VIII. To uniwersalny wzór o zróżnicowanym stopniu formalności – wszystko zależy od kolorów, kontrastu, stopnia gęstości kratki i obecności overchecka. Bardzo formalną, niekontrastującą kratę nosił Carry Grant w “Północ, północny zachód” Hitchcocka.

Świetnie sprawdza się na co dzień, jest elegancka i dodaje stylu. Świadczy o świadomym ubieraniu się. Im większy kontrast tym bardziej kratka rzuca się w oczy i tym bardziej dandysowska będzie nasza stylizacja.

glenŹródło: blog.trashness.com

Birdseye

Na sam koniec zostawiłem jeden ze swoich ulubionych wzorów. W Polsce nazywa się go niekiedy “rybią łuską”. Polega na naniesienie eliptycznych jaśniejszych drobnych punktów na ciemniejsze tło. Wzór jest banalny, zatem pasuje niemalże do wszystkiego, poza najbardziej formalnymi, wieczorowymi okazjami.

Garnitur w kolorze navy blue miał na sobie Pierce Brosnan na planie “Goldeneye”, aczkolwiek z uwagi na bardzo niski kontrast z daleka deseń wydaje się gładki.

Chyba najbardziej efektowny, a przy tym niezwykle elegancki pozostaje garnitur w drobniutki jasnoszary birdseye na granatowym tle. Świetnie się komponuje z koszulą lub krawatem pinstripe lub windowpane.

bridŹródło: Indochino.com

Słowo końcowe

Powyższa lista rzecz jasna nie wyczerpuje zagadnienia w całości. Jeżeli interesują cię nazwy najbardziej powszechnych wzorów – nie tylko w kontekście garderoby, ale i grafiki, dekoracji czy akcesoriów – warto odwiedzić stronę Artlandia zawierającą alfabetyczną listę często stosowanych paternów.

Jeżeli zapomniałem o jakimś szczególnie ważnym w twojej garderobie wzorze – śmiało opowiedz o nim w komentarzu. Jeżeli uważasz, że twoim znajomym przydałyby się zawarte tu informacje – nie wahaj się udostępnić tego tekstu. Udanego dobierania wzorów.

O autorze

  • Grał electro funk i robił miejski program na YouTube. Obecnie zajmuje się m.in. rekrutacją, wizerunkiem firmy i dobrym stylem życia. Mieszkaniec Warszawy.
1 komentarz

1 komentarz

  1. Gmale

    29 marca 2016 at 20:40

    Takich treści właśnie szukam 🙂

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FB

REKLAMA

POPULARNE

FAJNY ARTYKUŁ? POLUB NAS NA FACEBOOKU