Największym błędem jaki można popełnić jest pozbycie się ubrania z szafy tylko dlatego, że jest już nie modne, bo nikt już w tym nie chodzi. Koszulę, sweter czy kurtkę zawsze można przenieść do garderoby lub na strych i pójść po nią, gdy po paru latach zmienimy zdanie na jej temat. Tak jest właśnie z zamszem.
Materiał ten zdobył swój luksusowy pierwiastek, gdy Francuzi zaczęli importować ze Szwecji niezwykle miękkie rękawiczki (Gants de Suede). Ową cechę zyskiwały przez usunięcie ze skóry części licowej, a dodatkowo po oddzieleniu ukazywała się lekko włoskowata faktura.
Zamsz jest jedną z miększych i delikatniejszych skór, jednak potrafi też być bardziej problemowy. Na jej powierzchni znacznie częściej potrafią ukazywać się plamy i zarysowania. Nie raz może to dodać tylko charakteru, jak w przypadku kurtki, ale też potrafi zepsuć dobry wygląd, chociażby butów.
Jeszcze kilka lat temu mało kto chciał mieć zamszowa kurtkę. Była droga, tandetna, bezkształtna i jeszcze parę innych epitetów na pewno by się znalazło. Jednak w XXI wieku projektanci i styliści wiedzą jak okiełznać ten materiał, aby dobrze w nim wyglądać.
Kurtka jako propozycja outwearowa
O tym, że powinieneś sprawdzić jak wyglądasz w kurtce z zamszu pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Oprócz samej kurtki, w niektórych sklepach możesz dostrzec nawet koszulki polo, t-shirty, koszule i płaszcze uszyte z miękkiej skóry. Takie elementy staraj się omijać z daleka, w końcu nie chcesz wyglądać jak tapicerka w starym samochodzie.
Nie myśl też, że zamsz = wielbłądzi odcień brązu. Marki takie jak Reiss, Tom Ford, Zara czy Brunello Cucinelli proponują odcienie szarości, czernie, pomarańcze, kobalty oraz czerwienie. Kolorystyczne akcenty, w połączeniu z zamszem możesz znaleźć, przeglądając modele m.in. ramonesek, kurtek koszulowych, bomberek, koledżówek i polowych kurtek.
Najlepiej, gdyby to kurtka grała pierwsze skrzypce, a całość była zbudowana dookoła niej. Czarne lub białe spodnie, do tego neutralny t-shirt, buty w podobnej palecie oraz torba. Taki zestaw sprawdzi się na początek. Potem możesz poeksperymentować z samymi kolorami, na przykład wybierając ciemnoczerwoną górę i niebieskie chino.
Źródło: Club Monaco, De Fursac, Brunello Cucinelli, Reiss, Tom Ford, Zara
- Koszula, Pier One, 111.75 PLN
- Kurtka, New Look, 439,20 PLN
- Spodnie, Polo Ralph Lauren, 382,85 PLN
- Buty, Converse, 319 PLN
Zamsz nie tylko na ubraniach
Niektóre skórzane dodatki wyglądają lepiej, gdy zdecydujemy się wybrać te zamszowe. Tak jest z paskami do spodni. Są egzemplarze, które przy materiałowych spodniach zbyt mocno się wyróżniają przez swoją fakturę. Można to złagodzić kupując delikatniejszy materiał, w jaśniejszym kolorze.
Oprócz pasków, do wyboru są także czapki oraz torby. W pierwszym przypadku projektanci postanowili pokryć skórą stylowe fedory, bejsbolówki lub sam daszek. Materiał (oraz odpowiednia pielęgnacja) sprawią, że późną jesienią czy wczesną zimą nie będziemy musieli rezygnować z nakrycia głowy. Potem lepiej już zamienić czapkę na puchatą lub wełnianą. Dodatkowo, zimą sprawdzają się również rękawiczki z zamszowym motywem.
Z torbami natomiast, może pojawić się podobny problem, co z butami. Szybko mogą się brudzić. Jeżeli prowadzisz dosyć aktywny tryb życia i ciągle chodzisz z miejsca w miejsce, lepiej zainwestuj w inną torbę. Chyba, że ma być ona dosłownie wizualnym dodatkiem do biura, do którego podjeżdżasz samochodem. W takim przypadku warto kupić tę w nie-czarnym kolorze.
Źródło: Angelo Nardelli, Carolina Herrera, Windsor, ASOS, Burberry, Massimo Dutti
- Koszula, Tommy Hilfiger, 359 PLN
- Sweter, Springfield, 69,50PLN
- Spodnie, Boss Orange, 529 PLN
- Buty, Lacoste, 379 PLN
- Plecak, Mum&Co, 950,75 PLN
Buty, buty, buty
Zamszowe buty to temat rzeka. Lista ich atutów jest długa i takiej samej długości można by sporządzić listę z ich wadami. Dodają elegancji casualowym propozycjom, dobrze wyglądają podczas spaceru przez miasto, ale też łatwo się brudzą i źle znoszą wodę.
Z zamszu są wykonane nie tylko derby, oksfordy czy broguesy. Teraz, po ten materiał równie często sięgają projektanci tworzący sneakersy w Adidiasie, New Balance i Nike. Nie ograniczają się przy tym do czekoladowych czy granatowych barw. Często rozszerzają ofertę o inne kolory, na przykład szarości.
Zamszowe półbuty to jednak nie martensy. Gdy się zniszczą wyglądają po prostu niechlujnie, nie podkręcą grunge’owego ognia. W XXI wieku nie trzeba koniecznie szukać sposobów na ich czyszczenie, można pójść ścieżką na skróty, wydeptaną przez sklepy. W swojej ofercie mają aerozole, płyny i specjalne szczoteczki przeznaczone do pielęgnacji zamszu.
Źródło: Brunello Cucinelli, Nike, Patine
Słowo końcowe
Nie tylko buty wymagają stosownej pielęgnacji. Kurtka, torba, skórzany pasek, czapka także powinny być potraktowane odpowiednią odżywką i czesane. Skóra nubuk wraz z zamszem mają lekko włochatą powierzchnię, a do tej sklepy obuwnicze mają specjalne szczoteczki.
Zamsz może być użyty zarówno w klasycznych stylizacjach, jak i w tych bardziej swobodnych. Spróbuj tych dwóch wersji, wyślij nam zdjęcie i znajdź się na GENTgallery. Co miesiąc redakcja wybiera najlepszą stylizację, która nagradzana jest akcesoriami od sponsorów.